ceremony - P1 Cross college award winners Emmalise Mills, Kerri-Anne Williams, Rachel Woodacre, Jess Whitfield, Hannah Holwell

More than 1,200 students from Reaseheath College in Nantwich were celebrated at their annual awards ceremony.

The event, held over two days, marked the success of 1,251 Further Education students who achieved industry-recognised qualifications and skills.

The students are preparing for careers in industries such as agriculture, animal or equine management, agricultural engineering, motor vehicle technology, business and events management, environmental conservation, fish management, forestry, food manufacture, floristry, horticulture, construction, public services or in leisure industries such as sport and outdoor adventure.

Principal Meredydd David also hailed the year in which Reaseheath gained University Centre status in recognition of degrees delivered under an alliance with University of Chester.

Reaseheath has also completed £50 million of investment on campus and will spend a further £30m on facilities including an agri-technology and advanced engineering centre, a sports science academy and sports hall, an extension to the college’s higher education centre and more halls of residence.

Mr David said the Government had introduced an Industrial Strategy which recognised specialist technical education to meet a skills shortage.

Land-based and engineering industries contribute more than £100 billion a year to the economy and employing 16% of the workforce.

The sector would require 500,000 new and replacement jobs by 2020.

Chris Moody, Chief Executive of Landex, David Hughes, Chief Executive of the Association of Colleges, and Antoinette Sandbach, MP for Eddisbury, were guest speakers at the ceremony.

Five outstanding students (pictured, above) received cross college awards:

Kerri-Anne Williams, an Animal Management student, was chosen as the student making the best contribution to college life.

Hannah Holwell, a Wildlife, Conservation and Ecology undergraduate, was selected for making the best all round contribution to the college.

Rachel Woodacre, a Horse Management student, was singled out for personal qualities.

Jess Whitfield, a Public Services student, was selected for contributing most to the Reaseheath’s sporting activities.

Emmalise Mills, an Agriculture student, received special recognition for her contribution to student wellbeing.

Pictured below are many of the other award winners from the ceremonies, with captions above:

Local MP Antoinette Sandbach joins Level 3 Extended Diploma in Animal Management top students Jordan Chell, Kaitlyn Weir, Jake Nadin, Richard Tickner, Nial Robinson, Jess Sankey, Emily Davies and Charlotte Biddulph
P2 an man L3 Ext Jordana Chell, Kaitlyn Weir, Jake Nadin, Richard Tickner, Niall Robinson, Jess Sankey, Charlotte Biddulph, Emi

Top Level 3 Subsidiary Diploma in Agriculture students Lauren Bennet, Jack Adams and Natalie Herridge
P3 Agric L3 Subs Lauren Bennet, Jack Adams, Natalie Herridge

Veterinary Care Assistants award winners Anne-Marie Colclough and Malgorzata Ignaczak
P4 vet care assis Anne-Marie Colclough, Malgorzata Ignaczak best

Top Horse Management students Eleanor Dickenson, Georgina Boyd and Phillippa Vaughan
P5 equine L3 top students Eleanor Dickenson, Georgina Boyd, Phillippa Vaughan

Award winning agricultural engineers Jonathan Bennigsen, Andrew Bailey and Chris Morris
P6 ag eng Jonathan Bennigsen, Andrew Bailey, Chris Morris

Top florists Ashleigh Goldstraw and Karen Cope
P7 floristry Ashleigh Goldstraw, Karen Cope

Wayne Grills, Chief Executive of the British Association of Landscape Industries, presents the award for the best student landscaper to Kelvin White
P8 hort Wayne Grills CE BALI, Kelvin White

Level 1 Foundation award winners Courtney Brown, Sarah McKay, David Skinner, Demi Welford and Chloe Cashmore
P9 Courtney Brown, Sarah McKay,David Skinner, Demi Welford, Chloe Cashmore

Top students in Reaseheath’s motor vehicle department are joined by staff members
P10 vehicle staff and winners 2

Best student for Business and Events Management Jennifer Burtwell
P11 Bus & Events Jennifer Burtwell - Overall Best Student for Business & Events Management

Countryside award winners Darren Adams, Annie Newport, Tom Eadon, Ricky Duckhouse, Reece Pearce, Fin Whitehead and Sam Bleaden
P13 countryside Darren Adams, Annie Newport, Tom Eadon, Ricky Duckhouse, Reece Pearce, Finbar Whitehead, Sam Bleaden

Muller Awards for Food Technology and Management students Millicent Blackburn and Mollie Stradling
P14 Food Tech L3 Muller award Millicent Blackburn, Mollie Stradling

Public Services award winners Kirsty Safhill, Ben Nelson and Amy Hammond
P15 public services Kirsty Safhill, Ben Nelson, Amy Hammond

Sport Performance student of the year Molly Ramsden with course manager Rich Brooke
P16 Sport L3 Ext Rich Brooke, Molly Ramsden

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Captcha * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.